loader
Ciężarki

Dlaczego należy wymieniać filtr oleju?

Być może właśnie zaakceptowałeś fakt, że wymiana filtra oleju jest konieczna przy każdej wymianie oleju w silniku Twojego samochodu lub ciężarówki. Powód, dla którego należy wymienić filtr oleju, wykracza jednak poza wyjęcie pieniędzy z kieszeni, ponieważ ten kluczowy element odgrywa ważną rolę w zapewnieniu jak najdłuższej żywotności silnika.

Przyjrzyjmy się, co robią filtry oleju i dlaczego należy je wymieniać w regularnych odstępach czasu, aby zachować wydajność pojazdu.

Do czego służy filtr oleju?

Kiedy wymieniasz olej w swoim samochodzie przy określonym przebiegu wskazanym w instrukcji obsługi, robisz to, ponieważ wyczerpałeś pakiet dodatków stosowanych w oleju, aby utrzymać silnik w czystości, zmniejszyć tarcie i zapobiec zużyciu. W rzeczywistości ma to niewiele wspólnego z "czystością" samego oleju, który może być poddany recyklingowi i ponownie sprzedany z nowym pakietem dodatków (jest to rosnący biznes dla wielu firm olejowych).

Z drugiej strony, zadaniem filtrów oleju jest odsiewanie wszelkich fizycznych zanieczyszczeń, które mogą dostać się do silnika. Może to być brud, kurz lub szlam, który został rozluźniony przez detergenty zawarte w środku smarnym. Usuwając i magazynując te cząsteczki, filtr zapobiega ich cyrkulacji w silniku i potencjalnemu uszkodzeniu.

Dlaczego należy wymieniać filtr oleju?

Filtr jest skuteczny tylko wtedy, gdy jest w stanie odcedzić i zmagazynować więcej zanieczyszczeń. Gdy jest już pełny, nie zapewnia już żadnej ochrony przed niepożądanymi zanieczyszczeniami. W przypadku zbyt długiego pozostawienia go na oleju, możliwe jest również, że niektóre konstrukcje filtrów mogą ulec wewnętrznemu rozpadowi, co powoduje, że wszystko, co zostało odfiltrowane, trafia z powrotem do silnika.

Jak często należy wymieniać filtr oleju?

Ponieważ nie można zajrzeć do wnętrza filtra, aby sprawdzić, jak bardzo jest zapełniony, a awaria filtra może spowodować potencjalnie poważne uszkodzenia, jego wymiana przy każdej planowanej wymianie oleju jest dobrą praktyką. Nawet jeśli masz ochotę przesunąć odstęp czasowy do wymiany raz na dwie wymiany oleju, nadal będziesz musiał spuścić znaczną ilość oleju znajdującego się w filtrze lub zbiorniku filtra, co oznacza, że i tak będziesz musiał zdjąć go z silnika.

Czy sposób jazdy ma wpływ na harmonogram wymiany filtra oleju?

Za każdym razem, gdy prowadzisz swój pojazd w bardziej ekstremalnych warunkach lub w bardziej agresywny sposób niż typowe użytkowanie na ulicy, dodatki do oleju będą się szybciej zużywać. Może to również oznaczać, że filtr oleju będzie szybciej tracił swoją skuteczność, szczególnie jeśli często jeździsz w zapylonym otoczeniu. Jeśli regularnie jeździsz na torze wyścigowym lub często spotykasz się z drogami gruntowymi, zbyt ryzykowne jest próbowanie wydłużenia wymiany filtra do co drugiej wymiany oleju. W rzeczywistości możesz chcieć wymieniać środki smarne częściej niż wymaga tego instrukcja obsługi Twojego pojazdu, która może zawierać harmonogram wymiany przy dużych obciążeniach.

Zanieczyszczenia stanowią zagrożenie dla zdrowia Twojego silnika, dlatego pamiętaj o regularnej wymianie filtra oleju, aby zapobiec uszkodzeniom.

Sprawdź wszystkie części zamienne dostępne w serwisie NAPA Online lub zaufaj jednej z naszych 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat wymiany filtra oleju, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Wikimedia Commons.