loader
Wulkanizacja

Kontrola MOT - Jak przygotować samochód do przeglądu technicznego

 

Każdy samochód w Wielkiej Brytanii musi przejść coroczny test MOT, kiedy samochód osiągnie wiek 3 lat. Przed MOT musisz przeprowadzić kontrolę przed MOT. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie niektórych rzeczy samemu, a jeszcze lepszym pomysłem jest oddanie samochodu do warsztatu. 

Otrzymuj oferty na przeglądy przed MOT

W Wielkiej Brytanii jest to wymóg prawny dla każdego samochodu powyżej trzech lat, aby mieć coroczną kontrolę

MOT. Bez względu na to, ile lat ma Twój samochód, gdzie go kupiłeś, jak często nim jeździsz lub jak długo zamierzasz go zatrzymać, przed zarezerwowaniem samochodu na przegląd techniczny, dobrze jest zrobić mu przegląd samodzielnie, aby zidentyfikować wszelkie obszary problemowe.

Lista kontrolna przed MOT

Jeśli nie jesteś wyszkolonym mechanikiem, nie będziesz w stanie naprawić żadnych poważnych problemów, które może mieć twój samochód. Ale jeśli samochód nie przejdzie testu, nawet z powodu stosunkowo niewielkiego problemu, może skończyć się koniecznością zapłacenia za ponowne badanie.

Rzeczy takie jak wadliwe żarówki i klamki drzwi mogą spowodować, że twój samochód nie przejdzie testu MOT, ale są to rzeczy, które można naprawić samemu lub zwrócić uwagę mechanika przed zarezerwowaniem samochodu na jego test. Poniżej znajduje się lista podobnych drobnych szczegółów, które mogą stanowić różnicę między samochodem przechodzącym i nie

przechodzącym przeglądu MOT, a wszystkie są bardzo łatwe do sprawdzenia na własną rękę.

  • Tablice rejestracyjne - ważne jest, aby Twoje tablice rejestracyjne były dobrze zamocowane, dobrze widoczne i aby były odpowiednie dla roku Twojego pojazdu. Jeśli kupiłeś lub zamierzasz kupić nową rejestrację dla swojego samochodu, powinieneś sprawdzić na stronie DVLA, czy umieszczenie tych tablic na Twoim konkretnym modelu i marce samochodu będzie legalne.
  • Układ kierowniczy - najłatwiej jest sprawdzić układ kierowniczy samochodu, prowadząc go. Prawdopodobnie zauważyłeś, że jest inny niż zwykle lub że występują jakieś problemy. Jeśli Twój samochód wkrótce ma przejść przegląd techniczny, a Ty zauważyłeś problem z układem kierowniczym, upewnij się, że przyjrzysz się mu przed wygaśnięciem certyfikatu MOT.
  • Wspomaganie układu kierowniczego - upewnij się, że nie ma żadnych wycieków. Jeśli Twój samochód ma skrzynię kierowniczą, możesz spróbować sam wyregulować luzy w układzie kierowniczym.
  • Klakson - ten element jest bardzo łatwy do sprawdzenia, ale wierz lub nie, ale jeśli klakson nie działa, możesz nie zdać egzaminu MOT. Musisz się upewnić, że nie ma żadnych opóźnień od momentu naciśnięcia klaksonu do momentu, kiedy dźwięk się pojawi i że klakson wydaje czysty, głośny dźwięk.
  • Światła - poproś kogoś innego o pomoc w sprawdzeniu wszystkich świateł w samochodzie. Zepsuta żarówka w jednym z reflektorów może spowodować, że nie przejdziesz przeglądu i będziesz musiał płacić od nowa. Nowa żarówka będzie kosztować prawie nic i jest to coś, co będzie można uzyskać i zmienić samemu stosunkowo łatwo.
  • Maska - upewnij się, że maska łatwo się otwiera i zamyka. Zatrzask musi działać i prawidłowo zabezpieczać maskę na miejscu. Powinieneś również upewnić się, że zawiasy są dobrze naoliwione, aby nie sprawiały problemów w przyszłości.
  • Drzwi - wszystkie drzwi (w tym bagażnik) powinny się łatwo otwierać i zamykać, a wszystkie zamki powinny być w dobrym stanie.
  • Karoseria - wgniecenia i zadrapania nie powstrzymają Cię przed przejściem MOT, ale dziury w karoserii mogą to zrobić.

Wszystkie te rzeczy mogą wydawać się drobne i nieistotne, ale sprawdzenie ich przed zarezerwowaniem samochodu na przegląd MOT może skończyć się zaoszczędzeniem czasu i pieniędzy. W dzisiejszych czasach może być bardzo niewygodne, aby pozostać bez samochodu, więc dając sobie najlepszą szansę na przejście MOT nigdy nie jest zły pomysł.

Co zrobić, jeśli samochód nie jest zatwierdzony na MOT?

Jeśli Twój samochód nie przejdzie przeglądu technicznego MOT, oznacza to, że nie spełnia on wymogów prawnych dotyczących bezpieczeństwa na drodze w Wielkiej Brytanii. Jakikolwiek problem będzie musiał zostać naprawiony zanim będziesz mógł znów bezpiecznie prowadzić samochód. Po dokonaniu napraw, będziesz musiał zarezerwować samochód na ponowny przegląd MOT i zapłacić drugą opłatę za ponowne badanie.

Jeśli uważasz, że samochód powinien zdać i że z jakiegoś powodu tester postąpił niesprawiedliwie uznając twój samochód za niezdatny do jazdy, możesz wypełnić formularz VT17 aby ubiegać się o ponowne badanie bez opłat. Jeśli twój samochód nie przejdzie testu MOT, zazwyczaj otrzymasz czas na naprawę samochodu. Długość czasu, jaki zostanie ci przyznany, będzie zależała od powagi problemu.

Więcej na: http://euromaster-makowski.pl