loader
Ciężarki

Jak przezimować małe silniki gazowe

Nadchodzi zima i istnieje duże prawdopodobieństwo, że przez jakiś czas nie będziesz potrzebował tej kosiarki do chwastów. Być może znasz kogoś, kto miał frustrujące doświadczenie z odkładaniem doskonale dobrego sprzętu zasilanego gazem na jesieni, tylko po to, aby znaleźć go nie uruchomić ponownie na wiosnę. Co się dzieje? Sztuczka polega na odpowiednim przezimowaniu małych silników gazowych. Dzięki temu można przedłużyć ich żywotność i zwiększyć niezawodność na początku następnego sezonu.

Tutaj przejdziemy przez podstawy zimowania małych silników gazowych, ale pamiętaj, aby zapoznać się z instrukcją obsługi i przestrzegać wszystkich zaleceń, które tam znajdziesz, zwłaszcza w kwestiach bezpieczeństwa.

Utrzymanie czystości

Pierwszym krokiem jest wyczyszczenie sprzętu i zadbanie o rutynowe czynności konserwacyjne. Jeśli masz myjkę ciśnieniową, świetnie - uważaj tylko na wrażliwe elementy elektryczne. Zwróć uwagę na wszelkie luźne, zepsute lub w inny sposób zużyte części, takie jak paski, które wymagają wymiany lub naprawy podczas sezonu. To dobry moment na wymianę filtra powietrza i sprawdzenie świec zapłonowych. Poza silnikiem spójrz na całą jednostkę: nasmaruj złączki, sprawdź akumulator i sprawdź, czy nie ma innych uszkodzeń lub normalnego zużycia. Z pewnością podziękujesz sobie później.

Szlamowanie

Następnym krokiem jest stara, dobra wymiana oleju. Częsta wymiana oleju jest podstawą konserwacji każdego silnika, ale jeśli chodzi o zimowanie małych silników, szczególnie ważne jest usunięcie starego oleju, ponieważ może on zawierać małe cząsteczki i zanieczyszczenia, które mogą być korozyjne dla układu, jeśli pozostaną w nim przez dłuższy czas. Nie ma w tym nic trudnego - wystarczy wykonać standardowe spuszczenie oleju i wymianę zgodnie z instrukcją właściciela, używając oleju o odpowiedniej gramaturze. I oczywiście nie zaniedbuj wymiany filtra oleju, gdy jesteś na tym.

zima

Zbieracze zanieczyszczeń

Łagodzenie skutków stagnacji paliwa w układzie ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego przezimowania małego silnika gazowego. Kondensacja lub problemy z rdzą mogą pojawić się w zbiorniku, który nie jest całkowicie wypełniony, a etanol w benzynie może gumy elementów systemu dostarczania paliwa, jeśli gaz jest pozostawiony siedzi. Pozostawienie tego problemu bez nadzoru spowoduje problemy z uruchomieniem silnika i będzie wymagało napraw w przyszłości, gwarantowane.

Zacznij od usunięcia całego paliwa ze zbiornika i uruchomienia silnika do momentu, aż zacznie pluć, a paliwo oczyści przewody. Następnie weź kilka uncji wysokooktanowej benzyny zmieszanej ze stabilizatorem paliwa i wlej ją z powrotem do zbiornika. Ponownie, uruchomić silnik, aż całe paliwo jest gone. Sprawdź, czy twój silnik ma gaźnik z miską paliwową zawierającą resztki gazu do spuszczenia (często mają one korek spustowy).

Po wykonaniu tych czynności należy wykręcić świecę zapłonową, rozpylić odrobinę oleju na cylinder i (przy wykręconej świecy zapłonowej) powoli pociągnąć za linkę rozruchową lub w inny sposób spróbować wprawić tłok w ruch kilka razy, aby pokryć komorę olejem. Pamiętaj, aby przykryć sprzęt i przechowywać go w miejscu, które jest bezpieczne od trudnych warunków pogodowych i ciekawskich krytyków.

Teraz możesz cieszyć się zimą, wiedząc, że wiosną Twój sprzęt wystarczy tylko szybko napełnić i sprawdzić, czy działa.

Sprawdź wszystkie części i akcesoria do małych silników, trawników i ogrodów dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednemu z 17 000 punktów NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat zimowania małych silników gazowych, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Blair Lampe.