loader
  • Strona główna
  • Ciężarki
  • Przygotuj się na pierwsze samodzielne hamowanie: 4 wskazówki, które pomogą Ci odnieść sukces
Ciężarki

Przygotuj się na pierwsze samodzielne hamowanie: 4 wskazówki, które pomogą Ci odnieść sukces

Czy Twój samochód mówi Ci, że nadszedł czas na wymianę hamulców? Czy myślisz o tym, aby samodzielnie wykonać naprawę hamulców? Czy masz do czynienia z hamulców tarczowych lub hamulców bębnowych, przygotowanie jest kluczem do sukcesu. Oto 4 wskazówki, jak przygotować się do pierwszej samodzielnej naprawy hamulców.

Zdobądź wiedzę

Ponieważ jest to Twoje pierwsze majsterkowanie przy hamulcach, wyjmij instrukcję obsługi i przeczytaj rozdział poświęcony konserwacji. Pozwoli Ci to zapoznać się z układem hamulcowym. Pomocne jest również zaopatrzenie się w instrukcję napraw dla pojazdu z danego roku/marki/modelu. Zarówno tradycyjny podręcznik papierowy, jak i wersja cyfrowa będą działać równie dobrze. Chodzi o to, aby zorientować się, jak wszystko idzie razem, ponieważ niektóre pojazdy mogą wymagać demontażu części w celu uzyskania pełnego dostępu.

Znajdź swoje miejsce pracy

Zastanów się, gdzie będziesz mógł pracować bez zakłóceń przez kilka godzin. Chcesz mieć płaską, gładką przestrzeń o wielkości pojazdu plus dodatkowe dwa metry dookoła. Płaski, gładki obszar będzie łatwiejszy i bezpieczniejszy do pracy. Daje stabilną powierzchnię do obsługi podnośnika podłogowego i umieścić stojaki jack (ZAWSZE używać stojaków jack). Płaska powierzchnia ułatwia również wchodzenie i wychodzenie spod pojazdu. Wyczyść wszelkie zanieczyszczenia i gruz za pomocą dmuchawy do liści lub miotły.

hamulec

Zbierz narzędzia i materiały eksploatacyjne

Zrób sobie przysługę i uzyskać wszystkie swoje potrzeby pracy hamulca razem teraz. Chwyć kilka szmat, środek do czyszczenia części hamulcowych, okulary ochronne i rękawice do ochrony rąk. W zależności od tego, czy pracujesz na hamulcach tarczowych lub hamulców bębnowych trzeba będzie kilka specjalnych narzędzi. W przypadku hamulców tarczowych potrzebujesz sposobu na wciśnięcie tłoka zacisku z powrotem do jego otworu. Najczęściej używanym narzędziem jest rozwierak do klocków hamulcowych, ale niektóre zaciski wymagają wciśnięcia tłoczka z powrotem za pomocą specjalnego narzędzia, które pasuje do czoła tłoczka. Hamulce bębnowe są znacznie łatwiejsze w obsłudze dzięki narzędziu do sprężyn hamulcowych i narzędziu do regulacji hamulców bębnowych. Będziesz także musiał podnieść pojazd z ziemi za pomocą podnośnika podłogowego. Pamiętaj, aby ZAWSZE bezpiecznie oprzeć ciężar samochodu na podstawkach podnośnika.

Zbieranie części

Następne kroki będą się różnić w zależności od pojazdu, dlatego zalecamy pobranie podręcznika napraw, aby uzyskać szczegółowe informacje. Będziesz musiał dowiedzieć się, które części muszą być wymienione. Oczywiście potrzebne będą nowe materiały cierne, takie jak klocki hamulcowe lub szczęki hamulcowe. Ale możesz również potrzebować czujników klocków hamulcowych, klipsów grzechotki, podkładek itp. W zależności od stanu wirników lub bębnów, być może uda się je poddać obróbce mechanicznej, aby przywrócić im gładką powierzchnię. Ale bądź przygotowany na zakup nowych wirników lub bębnów, jeśli twoje nie nadają się już do użytku. Wymiana bębna hamulcowego jest łatwa, ale wymiana wirnika hamulcowego może mieć różny stopień trudności. Bądź przygotowany i odrób pracę domową z podręcznika naprawy, aby upewnić się, że jesteś w stanie wykonać to zadanie.

Kolejne kroki będą się różnić w zależności od pojazdu, dlatego zalecamy pobranie podręcznika napraw, aby zapoznać się z jego szczegółami. Ważne jest, aby pracować powoli i metodycznie. Na zakończenie zalecamy odpowietrzenie hamulców.