loader
Wyważarki

Jak działa wyważarka do kół?

Wyważanie kół jest istotne dla każdego kierowcy. Regularne wyważanie kół jest konieczne, jeśli zależy ci na stanie technicznym pojazdu i twoim bezpieczeństwie.

Wyważanie

Koła należy wyważać podczas sezonowych zmian, a także co 10-15 tysięcy km. przebiegu. Ważny jest również styl jazdy, w zależności od niego, te interwały mogą się zmniejszyć lub wydłużyć. W przypadku nieprawidłowego wyważenia lub jego braku następuje nierównomierne zużycie opon i zwiększa się zużycie gumy. Przy prawidłowym i terminowym wyważeniu kół jazda po drogach jest bezpieczna i wygodna, zwłaszcza podczas pokonywania długich dystansów. Na poprawność wyważenia kół powinni zwrócić uwagę nie tylko właściciele pojazdu, ale także pracownicy serwisu oponiarskiego i serwisu technicznego. Konsekwencje niskiej jakości pracy mogą prowadzić do kosztownych napraw. Na przykład w przypadku awarii układu kierowniczego lub problemu z podwoziem. Bez wysokiej jakości wyposażenia technologicznego niemożliwe jest wykonanie wyważenia spełniającego wszystkie wymagania.

Co to jest wyważarka i jak działa

Za pomocą wyważarki określa się różnicę w rozkładzie masy koła w stosunku do środka koła. Opcje mogą się różnić w zależności od modelu maszyny. Zasada działania polega na tym, że koło obraca się, i tym momencie odczyt jest rejestrowany przez czujniki ciśnienia lub drgań. Na stojaku koła samochodu zaczynają się obracać jak w prawdziwej jeździe po drogach. Wskaźniki są rejestrowane przez elektronikę. Sama maszyna składa się z części:

• wał, na którym zamocowane jest samo koło;

• silnik napędzający mechanizm;

• czujniki, za pomocą których otrzymane informacje są zapisywane i przesyłane do komputera.

Wyważanie należy przeprowadzać na w pełni funkcjonalnym sprzęcie z kalibracją. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, wątpliwa jest jakość procedury wyważania kół, a sam samochód może ulec uszkodzeniu..

Rodzaje wyważarek

Przed wyborem sprzętu należy zastanowić się nad zadaniami serwisu samochodowego. Jeśli planujesz pracę z samochodami osobowymi, możesz kupić stojak na koła o wadze do 70 kg. Na takiej platformie można obsługiwać nie tylko motocykle i samochody, ale także małe ciężarówki. Duże stojaki do wyważania sprzętu nadają się do traktorów, ciężarówek i innych pojazdów o masie do 200 kg.

Według typu napędu

Automatyczne wyważarki. Bez udziału pracowników ustalane są niezbędne parametry - średnica, szerokość, odległość od urządzenia do felgi. Takie maszyny warto kupować na stacjach o dużej liczbie klientów, gdy zapotrzebowanie na usługę jest naprawdę duże. Przy pomocy takiego sprzętu możliwe jest szybsze serwisowanie aut.

Maszyny półautomatyczne. Podczas pracy z takim sprzętem specjalista musi wprowadzić wszystkie informacje własnymi rękami. Następnie urządzenie zgodnie z wprowadzonymi ustawieniami zaczyna działać i podaje prawidłowe dane. Racjonalne jest umieszczenie takiego modelu w małym serwisie oponiarskim i stacji obsługi.

Maszyny ręczne. Na niektórych stacjach i sklepach z oponami nadal można znaleźć wyważarki ręczne, ale jest to przestarzały model.

Wzdłuż osi obrotu konstrukcji.

Wyważarki z osią poziomą. Tego typu urządzenia można spotkać w większości warsztatów. Położenie koła jest poziome. Korekta odbywa się w jednej lub dwóch płaszczyznach wyważania. Wyważarki z osią pionową.

Korzyści z używania wyważarek

Od czasu do czasu, uciekając się do wyważania kół, właściciel samochodu ratuje się przed poważniejszymi wydatkami na pojazd. Przede wszystkim dobrze wykonane wyważenie zapewnia bezpieczeństwo kierowcy i pasażerom.