loader
Ciężarki

Jak wymienić pióra wycieraczek przedniej szyby?

Aby bezpiecznie jeździć w deszczu i śniegu, ważne jest, abyś mógł widzieć drogę przed sobą, więc jeśli posiadasz samochód, prędzej czy później będziesz musiał wiedzieć, jak wymienić pióra wycieraczek.

Wycieraczki Twojego samochodu pracują, aby utrzymać czystą przednią szybę, gdy na zewnątrz są opady, ale pióra w końcu się starzeją i zużywają. Gdy tak się dzieje, stają się mniej skuteczne. Jeśli wycieraczki pozostawiają smugi na przedniej szybie lub są stare, popękane albo zużyte, przeczytaj, jak wybrać i zamontować nowe pióra wycieraczek.

Dobór rozmiaru piór

Pierwszym krokiem jest wybór pióra wycieraczki o odpowiednim rozmiarze. Pióra wycieraczek są dostępne w różnych rozmiarach, dlatego ważne jest, aby dobrać je tak, aby pasowały do wycieraczek samochodu.

Jeśli wybierzemy zbyt długie pióra, wycieraczki mogą stykać się ze sobą podczas pracy, co może spowodować uszkodzenie piór i ich przedwczesne zużycie. Może to również spowodować obciążenie silnika wycieraczek.

Zbyt krótkie pióra mogą powodować kolejne problemy, ponieważ nie będą oczyszczać całej przedniej szyby podczas jazdy po śniegu lub deszczu, co może ograniczać widoczność.

Należy pamiętać, że często zdarza się, że jedna tarcza jest dłuższa od drugiej, więc nie zdziw się, gdy będziesz potrzebował dwóch różnych rozmiarów.

Wybór właściwych ostrzy

Jak więc wybrać ostrza o odpowiednim rozmiarze? Musisz dowiedzieć się, jaki rozmiar ostrza zaleca producent Twojego pojazdu. Masz kilka możliwości, aby to zrobić:

  • Sprawdź instrukcję obsługi. Znajduje się tam lista rozmiarów piór wycieraczek przeznaczonych do danego pojazdu.
  • W sklepach tych zazwyczaj znajduje się narzędzie, które informuje, jakie rozmiary piór wycieraczek są najlepsze dla poszczególnych marek i modeli pojazdów.
  • Możesz użyć tego narzędzia, aby ustalić, jaki rozmiar piór najlepiej pasuje do Twojego samochodu.
  • Poszukaj trochę w Internecie. Szybkie wyszukiwanie powinno dostarczyć informacji o odpowiednich rozmiarach wycieraczek dla danego pojazdu.
  • Zmierzyć pióra obecnie zainstalowane w pojeździe. W tym celu należy przyłożyć taśmę mierniczą do całej długości pióra wycieraczki, wzdłuż gumowej krawędzi, a następnie zaokrąglić pomiar do pełnego cala. W ten sposób dowiesz się, jaka jest długość piór wycieraczek Twojego samochodu.

Jak zamontować nowe pióra wycieraczek

Aby zamontować nowe pióra wycieraczek, należy wykonać poniższe czynności. Zacząć od pióra po stronie kierowcy, a następnie powtórzyć tę czynność z piórem po stronie pasażera.

Krok 1: Unieść ramię wycieraczki z szyby

Ramię wycieraczki w Twoim samochodzie jest zamocowane na zawiasach, co powinno umożliwić podniesienie go w celu uzyskania łatwego dostępu do pióra. Jest to również dobry moment, aby oczyścić wszelkie linie z przywartego brudu lub zanieczyszczeń.

Krok 2: Wyjmij ostrze

Jeśli pióro jest przymocowane do ramienia wycieraczki typu J-hook, przesuń je w dół w kierunku przedniej szyby, aż wyskoczy z haka. Jeśli pióro jest przymocowane za pomocą klipsów, nacisnąć każdą stronę klipsa lub nacisnąć wypustkę na górze, aby uwolnić stare pióro.

wycieraczka

Etap 3: Zamontować nowe pióro

Jeśli wycieraczka ma hak J, wsuń nowe pióro na miejsce na haku. Gdy pióro zostanie odciągnięte od szyby i wsunięte w zagięcie haka, usłyszysz kliknięcie, gdy będzie się wsuwać na miejsce. Jeżeli wycieraczka jest wyposażona w zaczepy, wsuń nowe pióro na miejsce, aż usłyszysz kliknięcie potwierdzające, że jest ono pewnie osadzone.

Krok 4: Opuszczanie pióra

Umieść pióro tak, aby przylegało do przedniej szyby. Teraz wszystko jest gotowe. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, będziesz w stanie łatwo i pewnie wymienić pióra wycieraczek.