Różnicę między amatorską a profesjonalną...
Otwierając serwis opon, musisz przede wszystkim...
Każdy właściciel samochodu powinien wiedzieć, do czego potrzebne jest wyważanie kół i co się stanie, jeśli pojawi się nierównowaga. Jednak nie każdy może określić, czy koła samochodu są odpowiednio wyważone i kiedy odwiedzić stację serwisową.
Niestety wielu entuzjastów samochodów zaniedbuje procedurę wyważania. Nie powinieneś tego robić. Ponieważ koło samochodu się obraca, musi mieć:
• oś symetrii;
• środek ciężkości, który znajduje się na osi obrotu;
• punkty okręgu w równej odległości od środka ciężkości.
Wyważanie kół to procedura, która minimalizuje niewyważenie. Odbywa się to w następujący sposób: do obręczy dodaje się specjalne ciężarki, które są przyciągane do gumowej powierzchni. Dzięki temu wyważeniu eliminowane są oznaki niewyważenia koła. Dopiero po usunięciu śladów niewyważenia kół można mieć pewność, że prowadzenie auta będzie nie tylko komfortowe, ale i bezpieczne. Jeśli wyważanie jest przeprowadzane od czasu do czasu, można zapobiec wystąpieniu takich przykrych konsekwencji niewyważenia, jak awaria elementów zawieszenia: mechanizmu kierowniczego i łożysk. Niewyważenie kół samochodowych dzieli się na 2 typy:
Nierównowaga statyczna. Obserwowana, gdy środek ciężkości jest przesunięty względem osi obrotu. Rozkład masy na całym obwodzie jest nierównomierny. Widoczne są wibracje pionowe. Rezultatem jest nierównomierne zużycie opon. Jazda takim samochodem jest niewygodna i niebezpieczna. Dynamiczna nierównowaga. Występuje, gdy przecinają się osie bezwładności i obrotu. Środek ciężkości znajduje się na osi obrotu. Konsekwencje niewyważenia dynamicznego: nierównomierny rozkład masy na kole. Istnieje również połączony brak równowagi. W tym przypadku występuje przesunięcie i nachylenie osi bezwładności i grawitacji koła względem siebie.
Przyczyny niewyważenia kół
Najczęściej brak równowagi jest efektem następujących zdarzeń:
• opona jest zużyta;
• dysk jest wgnieciony;
• błędy w produkcji opony lub tarczy, na przykład stopień rzeźby bieżnika opony jest inny, w tarczy są dziury;
• ściany boczne o różnych szerokościach;
• opony nie zostały wyważone prawidłowo.
Jaka jest najczęstsza oznaka braku równowagi? Oczywiście to wibracje. W przypadku niewyważenia drgania przenoszą się z podwozia do kabiny pasażerskiej. Im większa nierównowaga, im gorsza droga i im większa prędkość samochodu, tym silniejsze będą wibracje. Ruchy wibracyjne są różne. Na przykład możesz usłyszeć niewielki hałas, lub samochód może trząść się tak gwałtownie, że jazda staje się praktycznie niemożliwa. Możesz dowiedzieć się, które koło samochodu jest niewyważone, rozróżniając różne rodzaje wibracji. Na przykład prowadzisz samochód i przede wszystkim czujesz wibracje, które docierają do kierownicy. Oznacza to, że występuje nierównowaga w przednich kołach samochodu. Gdy tylne koła nie są wyważone, pasażerowie jadący z tyłu odczuwają nieprzyjemne trzęsienie.
Jakie są inne oznaki braku równowagi? Na przykład zauważasz, że twój samochód nagle spala więcej paliwa. Najprawdopodobniej przyczyną jest brak równowagi. Im mocniejszy jest silnik, tym więcej paliwa zużywa samochód. Jest to szczególnie zauważalne podczas jazdy z dużą prędkością. Co może się stać, jeśli zignorujesz oznaki braku wyważenia kół?:
• Jazda samochodem będzie nie tylko niewygodna, ale także niebezpieczna.
• Układ kierowniczy nie będzie działał prawidłowo.• Amortyzatory zaczną się psuć
• Łożyska i inne elementy zawieszenia prędzej czy później ulegną uszkodzeniu.
Przyczyną tak nieprzyjemnych konsekwencji są wibracje, które powstają na skutek braku równowagi i wpływają na kondycje samochodu.
Efektywne działanie warsztatu zależy od prawidłowego doboru wyposażenia. Konieczne jest...
Czytaj więcej