loader
Wulkanizacja

Na co zwracać uwagę podczas wyboru wyważarki do kół do własnego warsztatu?

Wybór sprzętu do montażu opon zależy przede wszystkim od twoich celów i zadań, które mu wyznaczysz, z jakimi maszynami i z jakimi kołami będziesz pracować. Nie ma jednoznacznej rady ani opinii, który sprzęt jest lepszy. Wybierając wyważarkę należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy: rozmiar stołu oraz średnicę obsługiwanych na nim kół.

Na co zwrócić uwagę?

Oczywiście zwróć uwagę na rodzaj maszyny, Czy jest to wyważarka automatyczna, czy półautomatyczna. Automat jest oczywiście wygodniejszy w obsłudze - podstawka, na której działa dźwignia do zdejmowania felgi z gumy po naciśnięciu przycisku lub pedału, wsuwana jest automatycznie, w maszynach półautomatycznych odbywa się to ręcznie. Wyważarka należy do kategorii sprzętu, który zwykle nazywany jest „niezastąpionym” w warsztacie mechanicznym. Gładkie, wyważone koła to jeden z niezbędnych elementów bezpiecznej jazdy w każdym pojeździe. Samochody, ciężarówki, autobusy, motocykle - wszystkie one wymagają okresowego wyważania kół. Aby przywrócić im ich poprzedni kształt, przybliżając środek masy jak najbliżej środka geometrycznego, niezbędne jest urządzenie takie jak wyważarka.

Producent

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych modyfikacji tego typu urządzeń. Kupując ten sprzęt, profesjonaliści zalecają zwrócenie uwagi na kilka podstawowych punktów. Jedną z głównych jest informacja o producencie. To ona w zasadzie określa jakościowe cechy przyszłych środków produkcji. Wyważarki wyprodukowane w Europie są uważane za najdroższe, ale jednocześnie najbardziej niezawodne. W ojczyźnie legendarnego Ferrari powstają maszyny takich marek jak Sicam, Teco, Mondolfo Ferro, M&B, Sice i innych, a przy tym wszystkim sprzęt włoskich marek wyróżnia się nienaganną jakością wykonania, wysoką przyjaznością dla środowiska i dość niskim poziomem hałasu. Niemieccy producenci postawili na wydajność i wygodną konstrukcję w swoim wyposażeniu (ich maszyny są wyposażone w pedały hamulca nożnego oraz wyświetlacze lub ekrany informacyjne). Wśród niemieckich marek na rynku rosyjskim szczególną popularnością cieszą się Schneider & Tools, Trommelberg, Hofmann. Sprzęt wyprodukowany w Chinach o podobnych właściwościach będzie kosztował o 10-20 tysięcy mniej niż sprzęt europejski.

Powinieneś zwrócić uwagę na wydajność i funkcjonalność tego lub innego modelu, a także na specyfikę jego działania. Ostatni punkt jest bardzo ważny: w końcu organizacja pracy ze sprzętem zależy od tego, czy wyważarka jest automatyczna, czy półautomatyczna. Należy pamiętać, że półautomat będzie wymagał większego zaangażowania w proces operatora, który będzie musiał ręcznie wprowadzić wszystkie parametry kół pojazdu. W odniesieniu do wydajności sprzętu, określają go trzy główne parametry:

• moc silnika,

• wartość „czasu obrotu” (lub inaczej „czasu pomiaru”),

• prędkość wyważania (mierzona w obrotach na minutę).

Najbardziej produktywnymi i wydajnymi urządzeniami będą te o dużej mocy, najkrótszym czasie pomiaru i dużej szybkości wyważania. Wydajność urządzenia może zwiększyć jego funkcjonalność. Najbardziej pożądane z nich to: obecność różnych trybów pracy (wyważanie dynamiczne / statyczne, autokalibracja itp.), Możliwość podziału obciążenia, minimalizacja niewyważenia statycznego, poprawa równowagi między oponą a tarczą (tzw. „optimatch”), możliwość wyważania kół o różnej masie i szerokości, z różnymi średnicami tarcz i inne.

Koła samochodów osobowych obejmują średnicę do 20 cali, a koła samochodów ciężarowych do 60 cali. Jeśli serwis zajmuje się serwisowaniem zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych, możesz ograniczyć się do zakupu wyważarki, uznając ją za uniwersalną. Aby jednak uzyskać dobre wyniki pomiarów, lepiej zastosować stojaki do wyważania ładunku na koła towarowe, a do kół pasażerskich (także minivanów i mikro ciężarówek) - maszynę do kół osobowych.