Różnicę między amatorską a profesjonalną...
Otwierając serwis opon, musisz przede wszystkim...
Efektywne działanie warsztatu zależy od prawidłowego doboru wyposażenia. Konieczne jest uwzględnienie zadań i specyfiki pracy. Minimum wymagane dla warsztatu samochodowego: wyważarka do kół, stojak do wyważania, myjka do kół, wulkanizator, podnośnik oraz kompresor. Dodatkowe wyposażenie obejmuje wannę do sprawdzania kół, klucz pneumatyczny lub elektryczny oraz pistolet do pompowania.
Wyważarka – czym się kierować przy wyborze?
Obecnie na rynku znajduje się wiele szerokiej gamy urządzeń do montażu opon i wyważania kół. Wszystko to stawia nas przed koniecznością dokonania wyboru. Dlatego należy przede wszystkim wziąć pod uwagę klasę aut, które będziesz serwisował. Dziś bardzo trudno jest wyodrębnić konkretnego producenta lub model z całej odmiany, którą można śmiało nazwać najlepszym. W sprzedaży jest wiele wysokiej jakości maszyn, które jednocześnie mają dość przystępny koszt, adekwatny do ich funkcjonalności. Jedną z opcji jest „usługa pod klucz”. W takim przypadku warto przede wszystkim znaleźć takiego dostawcę, który jest w stanie samodzielnie dokończyć prace związane z wyposażeniem w cały sprzęt, w tym maszyny, narzędzia robocze, materiały eksploatacyjne, instalację sprzętu itd.
Kryteria techniczne doboru sprzętu
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze wyważarki:
• rodzaj wyważarki (automatyczna, półautomatyczna lub ręczna).
• średnica koła (dobrana do serwisowanych samochodów).
• masa koła (w zależności od rodzaju obsługiwanych pojazdów).
• dodatkowa funkcjonalność (możliwość zmiany progu zaokrąglenia ładunku, automatyczne podejście do miejsca załadunku ładunku oraz równomierne oświetlenie i oświetlenie laserowe, łatwy w obsłudze interfejs systemu, automatyczna „nakrętka” dociskowa itp.)
Urządzenia równoważące ze sterowaniem automatycznym zapewniają maksymalną dokładność pomiaru, eliminując czynnik ludzki. Wszystkie dane i ustawienia są wyświetlane na wyświetlaczu cyfrowym. Kupując taki sprzęt, pomimo wysokich kosztów w porównaniu do odpowiedników półautomatycznych, znacznie zaoszczędzisz swój budżet. Nie trzeba w tym przypadku szkolić personelu. Ten wymaga mniej specjalnej konserwacji i ustawień, co oznacza, że nie generuje dodatkowych kosztów. Modele wysokiej jakości oferują elektroniczną linijkę oraz w pełni automatyczne uruchamianie i zatrzymywanie kół.
Praca wyważarki
Wyważarka to układ oscylacyjny, w którym zamontowany i obrócony jest niewyważony wirnik. Drgania tego układu podczas wyważania są oceniane na podstawie niewyważenia wirnika. Rezonansowe urządzenie wyważające składa się z dwóch ruchomych podpór lub platformy oraz elastycznych elementów, które zawieszają podpory na łożu maszyny. Sztywność elementów elastycznych jest różna w różnych kierunkach. W maszynach z poziomą osią obrotu elementy sprężyste są stosunkowo sztywne w kierunku pionowym, natomiast w kierunku poziomym sztywność jest bardzo mała, a zawieszenie nie tłumi drgań.
Zasada działania wyważarek maszyn z pionową osią obrotu jest podobna. Urządzenia te są często połączone konstrukcyjnie z urządzeniem napędowym. Wyważona część jest zamocowana w zespole wrzeciona. Wrzeciono, zawieszenie i czasami urządzenie napędowe tworzą wyważarkę maszyny z pionową osią obrotu. W wyważarkach stosuje się silniki elektryczne AC lub DC o różnych mocach, przekładnie stopniowe i bezstopniowe. Napędy pasowe są stosowane przy relatywnie małych przenoszonych siłach. Przekładnie te wykorzystują pasy płaskie, łopatkowe i okrągłe. Napędy zębate zapewniają przenoszenie dużej mocy i skokową kontrolę prędkości. W przekładniach obrabiarek stosuje się koła zębate czołowe o różnej liczbie zębów, które są sekwencyjnie sprzęgane ze sobą. Zmiana przełożenia w napędzie odbywa się czasami poprzez zmianę kół zębatych. Czujniki przetwarzają parametry drgań wyważarki na sygnały elektryczne. W wyważarkach stosowane są czujniki kontaktowe (indukcyjne, piezoelektryczne) i bezkontaktowe (prąd wirowy).
Każdy właściciel samochodu powinien wiedzieć, do czego potrzebne jest wyważanie kół i co...
Czytaj więcej