loader
Wulkanizacja

Różne rodzaje paliw

Różne rodzaje paliw

09 lipca 2020, 14:56 paliwo olej napędowy

Paliwo jest niezbędne do utrzymania samochodu w ruchu. Jednak rodzaj paliwa, jakiego potrzebuje Twój samochód, różni się w zależności od jego silnika. Olej napędowy, wodór, bioetanol... Czasami odnalezienie się wśród wielu rodzajów paliwa może być skomplikowane - zwłaszcza jeśli chodzi o różnice między nimi i ich zastosowanie.

Skąd wiesz, które paliwo jest najlepsze dla Twojego samochodu?

Przede wszystkim ważne jest, aby wiedzieć, jaki rodzaj paliwa wybrać na stacji benzynowej. Jeśli tego nie zrobisz, może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń silnika Twojego samochodu. Dlatego poniżej zebraliśmy zestawienie, w którym znajdziesz informacje na temat wielu rodzajów paliwa dostępnych w Wielkiej Brytanii. Jeśli nie wiesz, jakiego rodzaju paliwa potrzebuje Twój samochód, sprawdź w instrukcji obsługi samochodu, czyli w podręczniku właściciela pojazdu.

Jakie są różne rodzaje paliw?

Po zharmonizowanym zestawie etykiet paliwowych wprowadzonym w UE w październiku 2018 r. możesz być zdezorientowany co do niektórych etykiet i nazw. Zapoznaj się z nimi poniżej.

Diesel

Olej napędowy od dawna jest preferowanym rodzajem paliwa, ponieważ na dłuższą metę jest tańszy od benzyny. Istnieją trzy rodzaje oleju napędowego.

  • B7 jest najczęściej używanym standardowym olejem napędowym. Zawiera on 7% biokomponentu zwanego estrem metylowym kwasów tłuszczowych (FAME).
  • B10 to nowszy typ oleju napędowego, który zawiera wyższe poziomy biopaliwa - maksymalnie do 10%. Nie został on jeszcze wprowadzony w Wielkiej Brytanii, ale jest już rozwijany we Francji.
  • XTL to syntetyczny olej napędowy, który nie pochodzi z ropy naftowej. Jego część pochodzi z oleju parafinowego i gazu.

Benzyna

Podobnie jak w przypadku oleju napędowego, istnieją 3 główne rodzaje benzyny. Ten rodzaj paliwa jest zawsze oznaczony literą E w kółku (E oznacza etanol).

  • E5 odpowiada zarówno oznaczeniu SP95, jak i SP98. Zawiera do 5% bioetanolu, paliwa wytwarzanego z surowców rolnych, takich jak kukurydza lub inne rośliny.
  • E10 to typ benzyny zawierający 10% bioetanolu. Nie została jeszcze wprowadzona w Wielkiej Brytanii, ale prawdopodobnie zostanie rozpowszechniona w 2021 roku.
  • E85 zawiera 85% bioetanolu. Nie jest dostępna komercyjnie w Wielkiej Brytanii, ale można ją znaleźć w całej Europie - zwłaszcza we Francji, gdzie nazywa się Super Ethanol.

Autogaz

  • LNG to skrót od Liquified Natural Gas (skroplony gaz ziemny) i jest szczególnie popularny w ciężkich pojazdach.
  • H2 oznacza wodór. Zaletą tego paliwa jest to, że nie wytwarza CO2. Jednak jego produkcja kosztuje dużo energii.
  • CNG, czyli sprężony gaz ziemny, to ten sam gaz, którego używa się do ogrzewania domów. Składa się on z metanu przechowywanego pod wysokim ciśnieniem.
  • LPG to skrót od Liquid Petroleum Gas. Paliwo to jest mieszaniną butanu i propanu.

Jaka jest przyszłość paliw samochodowych w Wielkiej Brytanii?

Przed zakupem samochodu ważne jest, aby dowiedzieć się więcej o różnych dostępnych paliwach i o tym, które z nich są kompatybilne z danym samochodem. W przyszłości krajobraz typów paliw może się zmienić, gdy nowsze mieszanki bioetanolu przejmą rynek i będziemy zmierzać ku bardziej zielonej przyszłości.

Ponieważ coraz więcej samochodów w Europie staje się kompatybilnych z bardziej ekologicznymi paliwami, benzyna w Wielkiej Brytanii może zawierać jeszcze więcej biopaliwa, działając jako rozwiązanie awaryjne przed przejściem na czysto elektryczną flotę samochodową. Ponieważ rząd postanowił zakazać sprzedaży wszystkich samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi do 2040

r., trzeba będzie wprowadzić inicjatywy, które ułatwią to przejście.

Uzyskaj wycenę naprawy