loader
Wulkanizacja

Przeznaczenie uszczelki głowicy

Przeznaczenie uszczelki głowicy

27 lipca 2015, 13:46 silnik

Nowoczesne pojazdy są powszechnie produkowane z blokiem silnika i głowicą cylindrów przykręconą na górze, co sprawia, że uszczelka głowicy

jest uszczelnieniem o krytycznym znaczeniu. Ten ważny element znajduje się pomiędzy blokiem silnika a głowicą cylindra. Jest to obrabiany maszynowo odlew silnika spalinowego, posiadający cylindryczne otwory do osadzenia tłoków. Uszczelka głowicy spełnia zadanie uszczelnienia pomiędzy blokiem silnika a głowicą cylindra.

Uszczelka ta powinna być w stanie utrzymać potrzebę uszczelnienia i zapobiegać wyciekom pomiędzy tymi dwoma kluczowymi częściami silnika, gdy poddawane są one procesowi kompresji. Mówiąc prościej, celem uszczelki głowicy

jest uszczelnienie cylindrów w celu zapewnienia maksymalnej kompresji. Uszczelka głowicy samochodu jest narażona na działanie kilku elementów pojazdu, którymi są woda, olej, spaliny i paliwo.

O znaczeniu uszczelki głowicy świadczy fakt, że zawiera ona stopień sprężania w komorze spalania Twojego samochodu. Ponadto, uszczelka wykonuje zadanie oddzielenia przejścia oleju i wody, które przechodzą przez blok i głowicę cylindra silnika. Ogólnie rzecz biorąc, dmuchanie uszczelki głowicy jest spowodowane przez przegrzanie. Może to nastąpić, gdy płyn chłodzący silnik osiągnie temperaturę, w której ciśnienie jest budowane w takim samym stopniu, jak metal silnika rozszerza się. W większości przypadków, woda miesza się z olejem, powodując inne poważne uszkodzenia silnika.

W niektórych przypadkach może się okazać, że kompresja w cylindrze powoduje perforację lub dziurę w uszczelce głowicy, ogólnie znaną jako przepalona uszczelka głowicy. Typowymi oznakami przepalonej uszczelki głowicy jest szybki wzrost ciśnienia w układzie chłodzenia, zanim silnik osiągnie rozgrzaną temperaturę.

Uzyskaj nawet ofertę na naprawę silnika

Wszystko o silniku/motorach

  • Jak naprawić nieszczelną uszczelkę głowicy?
  • Jak naprawić nieszczelną chłodnicę samochodową
  • Co to jest chłodnica?
  • Co to jest uszczelka głowicy i do czego służy?
  • Co to jest wałek rozrządu?
  • Jak wymienić skrzynkę bezpieczników w samochodzie?